Το τελικό πρόγραμμα του φεστιβάλ…της ζωής μας

Το τελικό πρόγραμμα του φεστιβάλ…της ζωής μας
 30-5-europlan-154x53 24-10-zaxarias-anim-114x53 7-11-lift-anim-139x50 11-11-karnagio-73x40 animx130-bueno 30-10-darts-brok-anim

Οι διοργανωτές ανακοίνωσαν το τελικό πρόγραμμα του 5ου παιδικού φεστιβάλ, 3 μέρες γεμάτες δράσεις και εμπειρίες για όλους. 

Παιδιά προσχολικής ηλικίας ως Δ Δημοτικού

Γονείς

Όλες οι ηλικίες

Στο χώρο του φεστιβάλ θα λειτουργεί τα απογεύματα του Σαββατοκύριακου Έκθεση Βιβλίου από τα βιβλιοπωλεία της πόλης.
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13/06
18.30 ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΕΟΤ
Ανακαλύπτω τα Ολυμπιακά Αγωνίσματα και την Υγιεινή Διατροφή, Ολυμπιακό Μουσείο – ΟΠΑΠ, χορηγός προγράμματος Lidl
Επίδειξη πάλης, Σύλλογος Πάλης και Άρσης Βαρών Αλμυρός
19.00
Θεατρικό παιχνίδι, ΕΘΟΑΝ (3 ομάδες)
19.30
Εργαστήρια κατασκευής ατομικού κομποστοποιητή και κηραλοιφής.
ΚΠΕ Ιεράπετρας-Νεάπολης
20.00
Τα μυστικά των υγροτόπων, WWF στο πεδίο
20.30
Μουσικοί Πειραματισμοί, Διαδραστική Έκθεση Ιδρύματος Ευγενίδου.
21.30
Σινεμά κάτω απ’ τ’ αστέρια «Ο πόλεμος των κουμπιών»,
Κινηματογραφική Λέσχη Αγ. Νικολάου


ΣΑΒΒΑΤΟ 14/06 ΠΡΩΙ
11.00 ΕΝΑΡΞΗ:
Παρέλαση στην πόλη με την ομάδα κρουστών Εν Ρυθμώ
11.30 ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΕΟΤ
Ανακαλύπτω τα Ολυμπιακά Αγωνίσματα και την Υγιεινή Διατροφή, Ολυμπιακό Μουσείο – ΟΠΑΠ, χορηγός προγράμματος Lidl
Εργαστήρι φΩτορεπορτΑζ, από το Ω ως το Α, έναρξη, Στ. Κούλογλου
Σκακιστικές δεξιότητες, Σκακιστικός Όμιλος Λατώ
Η χάρτινη πολιτεία της Ειρήνης, Εργαστήρι Εικαστικών Ειρήνη Κασσιμάτη
12.00
Εργαστήρι παρατήρησης ηλιακών φαινομένων.
Κατασκευή ηλιακού ρολογιού, «Περιήγησις» – Μιχάλης Περάκης


ΣΑΒΒΑΤΟ 14/06 ΑΠΟΓΕΥΜΑ
17.30 4οΔΗΜΟΤΙΚΟ Ποδηλατοδρομία
18.30 ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΕΟΤ
Ποδηλατοπεριπέτεια, Mandraki Cyclists
Ανακαλύπτω τα Ολυμπιακά Αγωνίσματα και την Υγιεινή Διατροφή, Ολυμπιακό Μουσείο – ΟΠΑΠ, χορηγός προγράμματος Lidl
Η χάρτινη πολιτεία της Ειρήνης, Εργαστήρι Εικαστικών Ειρήνη Κασσιμάτη
Σκακιστικές δεξιότητες, Σκακιστικός Όμιλος Λατώ
Φύτευση σπόρων σε χειροποίητα γλαστράκια &
Ζωγραφίζουμε την φύση που θέλουμε, Οικολογική Κίνηση Μεραμβέλλου, ΕΕΕΕΚ & Σωματείο Φίλων Παιδόπολης
Παιχνίδια του κόσμου, Πρόγραμμα Προαγωγής Αυτοβοήθειας Σητείας & Σύλλογος Δ/λων Μεραμβέλλου Οροπεδίου
Αναρρίχηση, Ομάδα Διάσωσης
Βάφουμε οικολογικά, Ομάδα Φυσικής Δόμησης Κρήτης – Γ. Σακελλάρης
19.00
Μουσική με το σώμα, Μαρία Φάσουρα & Ιωάννα Φιωτάκη
Oθυμός των παιδιών μας, Ελένη Βασιλείου
Ρομποτική για αρχαρίους, Ίδρυμα Ευγενίδου
Διασκεδαστικές κατασκευές με τα Lego Mindstorms NXT 2.0, Όμιλος Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου
Το Hydrobot του 1ου Γυμνασίου στα νερά της Ιεράπετρας, 1ο Γυμνάσιο Ιεράπετρας
19.30
Εργαστήρι κατασκευής κούκλας, Ζουληχτήρια
20.00
Τα τρία λεμονάκια, Δραματοποίηση παραμυθιού ΕΘΟΑΝ
20.30
Μουσικοί Πειραματισμοί, Ίδρυμα Ευγενίδου
Έκθεση κούκλας, ΚΟΥ-ΚΛΟ – Μ. Αναγνωστάκης
21.30
Θεατρική παράσταση Ο Ψαροτρομάρας, ΚΟΥ-ΚΛΟ – Μ. Αναγνωστάκης


ΚΥΡΙΑΚΗ 15/06 ΠΡΩΙ
11.00 ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΕΟΤ
Ανακαλύπτω τα Ολυμπιακά Αγωνίσματα και την Υγιεινή Διατροφή, Ολυμπιακό Μουσείο – ΟΠΑΠ, χορηγός προγράμματος Lidl
Σκακιστικές δεξιότητες, Σκακιστικός Όμιλος Λατώ
Φύτευση σπόρων σε χειροποίητα γλαστράκια
Ζωγραφίζουμε την φύση που θέλουμε, Οικολογική Κίνηση Μεραμβέλλου, ΕΕΕΕΚ & Σωματείο Φίλων Παιδόπολης
Η χάρτινη πολιτεία της Ειρήνης, Εργαστήρι Εικαστικών Ειρήνη Κασσιμάτη
Εργαστήρι σχεδιασμού παιχνιδιώνPlaythonάκια, Ομάδα Plaython
Θυμάμαι ένα πάρτι σ’ένα αόρατο καράβι, Καλλιτεχνικό εργαστήρι έκφρασης και δημιουργίας Μύθι-μύθι Παραμύθι
11.30
Μουσικοκινητική για γονείς και βρέφη, Ιωάννα Φιωτάκη
12. 00
Ιστορίες για το τυρί, Ηλίας Μαμαλάκης &
Εργαστήρι τυροκομίας με παραδοσιακά προϊοντα Συλλιγάρδος
Εργαστήρι παρατήρησης ηλιακών φαινομένων.
Κατασκευή ηλιακού ρολογιού, «Περιήγησις» – Μιχάλης Περάκης
12.30
Εργαστήρι αποτελεσματικού γονέα, Ελένη Βασιλείου – GORDON HELLAS
Εργαστήρι φΩτορεπορτΑζ, από το Ω ως το Α, ολοκλήρωση, Στ. Κούλογλου
ΚΥΡΙΑΚΗ 15/06 ΑΠΟΓΕΥΜΑ
18.00 ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΕΟΤ
Ανακαλύπτω τα Ολυμπιακά Αγωνίσματα και την Υγιεινή Διατροφή, Ολυμπιακό Μουσείο – ΟΠΑΠ, χορηγός προγράμματος Lidl
Σκακιστικές δεξιότητες, Σκακιστικός Όμιλος Λατώ
Φύτευση σπόρων σε χειροποίητα γλαστράκια  &
Ζωγραφίζουμε την φύση που θέλουμε, Οικολογική Κίνηση Μεραμβέλλου, ΕΕΕΕΚ & Σωματείο Φίλων Παιδόπολης
Ξύλινα παιχνίδια, Πρόγραμμα Προαγωγής Αυτοβοήθειας Σητείας & Σύλλογος Δ/λων Μεραμβέλλου Οροπεδίου
Αναρρίχηση, Ομάδα Διάσωσης
Εργαστήρι σχεδιασμού παιχνιδιώνPlaythonάκια, Ομάδα Plaython
Εικαστικά Εργαστήρια & Δράσεις, Σύλλογος Εμψυχωτών Θεατρικού Παιχνιδιού “Παιδαγωγική Θεάτρου Κρήτης”
Βάφουμε οικολογικά, Ομάδα Φυσικής Δόμησης Κρήτης – Γ. Σακελλάρης
18.30
Αντισφαίριση, Σύλλογος Αντισφαίρισης Λατώ
Μαγειρεύω μινωικά, Μινωιτών γεύσεις Historical CookingJerolyn Morrison
Φορώντας  γυαλιά  προσομοίωσης  μέθης, Εθελοντές ProtectaΗρακλείου (ΕΠΗ)
19.00
Βάλε χρώμα, φαντασία, φτιάξε μια ουτοπία,Σύλλογος Εμψυχωτών Θεατρικού Παιχνιδιού “Παιδαγωγική Θεάτρου Κρήτης”
Μουσική με το σώμα, Μαρία Φάσουρα
19.30
Το πνεύμα του ποταμού, Αφήγηση, Οικολογική Κίνηση Μεραμβέλλου, ΕΕΕΕΚ & Σωματείο Φίλων Παιδόπολης
Παιχνίδια της αρχαιότητας, Εύη Σάλιακα
21.00
Φεγγαροπαρατήρηση, «Περιήγησις» – Μιχάλης Περάκης
21.30
Θεατρική παράσταση Η Παπλωματού, Theater Factory– Σύλλογος Πολυτέκνων Λασιθίου

Mε το βλέμμα στον ουρανό – Λήξη
anim-v-mathisi_250  30-3-kotsov-200 11-6-foroepilisis-104x50 4-11-geseex50
 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

29-8-fpa-400-ban